Premiéry 12.9.2013

12. září 2013 | 13.30 |

Mortal Instruments_Město z kosColetteHorici_kerJustin_jak se stat rytirem

Dnes jdou do kin Mortal Instruments: Město z kostí, Colette, Nejvyšší nabídka, Hořící keř a Justin: Jak se stát rytířem.

Mortal Instruments: Město z kostí

Výpravná a dynamická fantasy se odehrává v prostředí současného New Yorku a vznikla na motivy slavné knižní série.

Clary žije obyčejný život patnáctileté holky, než odhalí jedno děsivé tajemství. Že v našem světě se skrývá ještě jeden. Svět plný démonů a lovců stínů, napůl andělů a napůl lidí, kteří vedou odvěkou a nelítostnou válku se zlem a před démony nás chrání. A právě Clary je potomkem vyvolených strážců. Její život se tím změní. Tohle už není jen dobrodružství, tohle je osud.

Mortal Instruments: Město z kostí (Mortal Instruments: City of Bones, USA / Německo 2013, 130 min.)

Režie: Harald Zwart

Hrají: Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Jonathan Rhys Meyers, Lena Headey, Robert Sheenan, Jemima West, Kevin Zegers, Godfrey Gao, Jared Harris

Hudba: Atli Örvarsson

Kamera: Geir Hartly Andreassen

Scénář: Cassandra Clare, Jessica Postigo

Colette

V osvětimském koncentračním táboře se před námi odhaluje nelítostný svět každodenního boje o přežití. Vládne tu přísná hierarchie i mezi samotnými vězni. Obchoduje se se vším, co může zachránit život nebo alespoň na chvíli oddálit smrt.

Židovka Colette (Clémence Thioly) přijíždí do Osvětimi transportem z Belgie. Vězeň Vili (Jiří Mádl) jí poradí, co má říci při selekci, a tím ji zachrání před smrtí v plynové komoře. Colettiny krásy si brzy všimne fanatický důstojník SS Weisacker (Eric Bouwer) a zaměstná ji ve své dílně. Nezadržitelně propadá jejímu kouzlu a zároveň se opájí krutostí a mocí nad životem a smrtí rasově méněcenné bytosti.

Navzdory každodennímu utrpení se Vili a Colette sbližují. Jejich láska jim dodává sílu snášet peklo koncentračního tábora.

V zoufalém boji o život společně naplánují riskantní útěk...

Colette (Česká republika, Slovensko 2013, 126 min.)

Režie: Milan Cieslar

Hrají: Jiří Mádl, Clémence Thioly, Eric Bouwer, Andy Hryc, Zuzana Mauréry, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Kristina Svarinská

Hudba: Atli Orvarsson

Kamera: Marek Jícha

Scénář: Milan Cieslar, spoluautoři: Arnošt Lustig a Ladislava Chateau

Nejvyšší nabídka

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Je však uzavřený samotář. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí.

Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. 

Nejvyšší nabídka (La migliore oferta / The best offer, Itálie 2013, 124 min.)

Režie: Giuseppe Tornatore

Hrají: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Donald Sutherland, Sylvia Hoeks

Hudba: Ennio Morricone

Kamera: Fabio Zamarion

Scénář: Giuseppe Tornatore

Hořící keř

Třídílné drama, jehož scénář napsal Štěpán Hulík (1984), vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni a zrůdném spiknutí, do něhož byl důvěřivý student údajně nevědomky vmanipulován.
Film připomíná i sebeupálení Jana Zajíce z února 1969, které ve stále ochromenější české společnosti vzbudilo mnohem vlažnější reakce než oběť Jana Palacha. Zobrazuje také dění mezi odbojnými studenty, kteří se snažili udržet poslední zbytky ideálů pražského jara a veřejně protestovali vůči jejich systematickému oklešťování. Poukazuje rovněž na kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz rozhodli vymazat z národního povědomí a začali tvrdě trestat jakékoli projevy nesouhlasu s oficiálním trendem návratu do sovětského područí.

Hořící keř (ČR 2013, 206 min.)

Režie: Agnieszka Holland

Hrají: Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Strach, Jan Budař, Ivan Trojan, Martin Huba, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Emma Smetana, Jenovéfa Boková, Taťjána Medvecká

Hudba: Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Kamera: Martin Štrba

Scénář: Štěpán Hulík

Střih: Pavel Hrdlička

Justin: Jak se stát rytířem

Justin je středověký chlapec z dobré rodiny a v království, kde žije, panuje zákon a pořádek. Na věci, které se dříve řešily mečem a soubojem, je tu po ruce vyhláška či nařízení a rytíři byli z království vykázáni.

Otec naplánoval Justinovi výnosnou kariéru právníka, ale Justin má úplně jiný sen: stát se rytířem. Vždyť jeho děda byl jedním z nejslavnějších a nejudatnějších. Rozhodne se odejít z domova a vydává se za dobrodružstvím. Potkává odvážnou a prostořekou dívku Taliu, zmateného kouzelníka a především starého šermíře a dvojici mnichů, kteří začnou Justina ve starobylém klášteře cvičit na opravdického rytíře.

Do království se vrací Sir Heraclio, kdysi vyhnaný rytíř, se svou armádou a s touhou se pomstít a nasadit si korunu. Justin společně s Taliou, kouzelníkem a krokodýlem Gustavem, jehož snem je být drakem nyní stojí před svým prvním velkým úkolem.

Justin: Jak se stát rytířem (Justin and the Knights of Valour, Španělsko 2013, 90 min.)

Režie: Manuel Sicilia

V českém znění: Robert Hájek, Libuška Švormová, Zbyšek Horák, Zdeněk Maryška, Martin Stránský, Jan Šťastný, Rozita Erbanová, Petr Rychlý, Aleš Procházka, Kateřina Lojdová, Jaromír Meduna, Hana Kusnjerová, Karel Gult, Jiří Knot, Petr Oliva

Hudba: Ilan Eshkeri

Kamera: Javier Fernández

Scénář: Matthew Jacobs, Manuel Sicilia

Zdroj: Bontonfilm (1, 2), Imdb, Bioscop, CinemArt, Falcon, Imdb 2, YouTube (1, 2, 3, 4, 5)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře