Premiéry 25.10.2012

25. říjen 2012 | 16.49 |

kozi_pribeh_se_syremSamsaraBojovnice

Dnes má premiéru Kozí příběh se sýrem, Dva nula, Země česká, domov Tvůj!, George Harrison: Living in the Material World, Samsara, Bojovnice.

Kozí příběh se sýrem

V roce 2008 se první počítačově animovaný film u nás jmenoval Kozí příběh: Pověsti staré Prahy.

V novém příběhu teď Koza namísto pražských pověstí představí svět pohádek. Kuba s Mácou se usadili v  království, pro jehož krále jsou sýry nad zlato. I Kuba s Mácou se živí sýrařinou, dokud je jedné noci neodnese čert. Jejich statečné děti, Honzík a Zuzanka, se je proto s pomocí Kozy vydají najít a zachránit. Pomáhat jim budou například Dlouhý, Široký a Bystrozraký a všichni zjistí, že cesta do pekla může být nejen zábavná, ale může skončit i na nečekaném místě...

Kozí příběh se sýrem (ČR 2012, 82 min.)

Režie: Jan Tománek

Mluví: Jiří Lábus, Karel Heřmánek, Michal Dlouhý, Miroslav Táborský, Michal Vladyka, Martin Dejdar, Matěj Hádek, Mahulena Bočanová

Hudba: David Solař

Scénář: Jiří Růžička, Jan Tománek

Bojovnice

Marisa, 20letá německá dívka nenávidí cizince, Židy, vojáky a každého, koho shledá vinným za úpadek země. Provokuje, pije, bojuje a její další kérka bude portrét Adolfa Hitlera. Jediné místo, kde se cítí doma, je neonacistický gang, ke kterému patří a kde nenávist, násilí a těžké kalby jsou na denním pořádku.

Když se k této skupině přidá 14letá Svenja, jeví se Marisa jako její idol: splňuje tu nejčistší představu o bojovnici bojující za ideály skupiny. Ale Marisina přesvědčení naberou pomalu jiný směr, když náhodou potká mladého afgánského uprchlíka. V konfrontaci názorů dochází poznání, že černé a bílé principy jejího gangu nejsou jedinou cestou. Bude Marisa schopna se vymanit z vlivu této skupiny?

Bojovnice (Kriegerin, Německo 2011, 100 min.

)

Režie: David Wnendt

Hrají: Alina Levshin, Jella Haase, Sayed Ahmad, Gerdy Zint, Lukas Steltner

Hudba: Johannes Repka

Kamera: Jonas Schmager

Scénář: David Wnendt

Střih: Andreas Wodraschke

George Harrison: Living in the Material World

Dokument mapuje život jednoho z nejslavnějších muzikantů všechn dob. Jeho dětství v Liverpoolu, éru Beatles, sólovou kariéru i jeho osobní život. Ve filmu se objeví dosud nepublikované fotografie a videozáznamy, rozhovory se samotným Harrisonem a dalšími lidmi, kteří ho znali.

George Harrison: Living in the material world (USA 2012, 208 min.)

Režie: Martin Scorsese

Hrají: Paul McCartney, Ringo Starr, Yoko Ono, Eric Clapton

Země česká, domov Tvůj!

Země česká, domov Tvůj! je celovečerní dokumentární film, jehož spolutvůrcem se 11. května 2012 mohl stát každý občan nebo obyvatel této země. Fotograf, režisér a producent Adolf Zika si s nápadem jediného filmu o tisíci kameramanech pohrával již před dvanácti lety. Technologie digitálních kamer tehdy ještě ale neumožňovala takovou tvůrčí svobodu, nakonec proto namísto toho v roce 2000 vznikla Poslední kniha století, aneb jeden den v životě České republiky. Systematické zaznamenávání cesty našeho života ho však neopustilo, ba naopak, stávala se z něho jistá posedlost.

V roce 2006 spatřila pulty knihkupectví kniha One Year of My Life, kde Adolf Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285ti snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozšířit a poslat k co nejvíce lidem po celém světě. V roce 2008 pak Adolf Zika vydával pokračování projektu "jednoho dne" v podobě knihy Jeden den České republiky! Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů.

Země česká, domov Tvůj! (ČR 2012, 92 min.)

Režie: Adolf Zika

Hudba: Petr Brant, Petr Roškaňuk

Kamera: Obyvatelé České republiky

Produkce: Pavel Doležal, Adolf Zika

Scénář: Adolf Zika

Střih: Alois Fišárek

Samsara

Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života" a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.

SAMSARA dále rozvíjí témata, kterých se dotkla v BARACE (1992) a CHRONOSU (1985), a přemýšlí o všedních věcech života i o zázracích. Snaží se nahlédnout do nepochopitelných rozměrů lidské spirituality a zkušenosti. SAMSARA nemá formu tradičního dokumentu ani cestopisu. Jde spíše o neverbálního průvodce meditací. Působivé záběry spojují lidskost s ostatní přírodou a ukazují, jak náš životní cyklus zrcadlí rytmus celé planety.

Samsara

Režie: Ron Fricke

Hudba: Michael Stearns, Lisa Gerrard, Marcello De Francisci

Produkce: Mark Magidson

Střih: Ron Fricke, Mark Magidson

Dva nula

Na fotbalovém stadionu v centru Prahy se chystá největší fotbalový zápas roku, Sparta dnes večer hraje se Slavií. Začíná přímý přenos. Dvacet dva filmových kamer ale tentokrát nemíří na hřiště, nýbrž do hlediště. V něm se totiž nachází velmi různorodá a vtipná společnost, která stojí za pozornost víc než samotný fotbal: jsou tu upovídaní pořadatelé, pečlivě oblečené dámy z VIP, rozjívení žáčci fotbalové přípravky, distingovaní intelektuálové, fanatičtí sázkaři, dezorientovaní italští turisté, chlapáčtí členové ochranky nebo třeba známí komentátoři jedné televizní stanice. Ti všichni sem přišli sledovat stejný zápas, každý z nich jej ale prožívá po svém. A každý se přitom projevuje takový, jaký doopravdy je. Jeden se ptá, jestli se smí fackovat tchýně, druhý pátrá, kam se v Chile podělo prezidentské pero, třetí se třese, zda dostane trest za použití slova gorila. Před očima nám tak postupně ožívají různá patra tribuny i různá  patra dnešní společnosti. A humor a autentičnost tu nakonec vítězí 2:0.

Dva nula (ČR 2012, 108 min.)

Režie:     Pavel Abrahám

Scénář: Pavel Abrahám a Tomáš Bojar

Zdroj: Bontonfilm, Film Europe, Kozí příběh, Falcon, DCinema, Baraka Samsara, AČFK, YouTube

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře