Premiéry 3.5.2012

3. květen 2012 | 17.48 |

Avengers_3Vera68_2Lov_lososu_v_Jemenu_2

Dnešní premiéry: Avengers, Trainspotting, Věra 68 a Lov lososů v Jemenu.

Avengers

Marvel Studio uvádí super hrdinský tým všech dob Avengers, který přestaví ikonické super hrdiny – Iron Mana, Neuvěřitelného Hulka, Thora, Captaina America, Hawkeye a Black Widow. Když se objeví nečekaný nepřítel, který ohrožuje světovou bezpečnost, Nick Fury, ředitel mezinárodní mírové agentury, známé také jako S.H.I.E.L.D., zjistí, že potřebuje tým, aby odvrátil světovou katastrofu. Začíná provádět nábor po celém světě.

Režie: Joss Whedon

Hrají: Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Chris Hemsworth, Chris Evans, Samuel L. Jackson

Dabing: Radovan Vaculík, Jitka Moučková, Jan Maxián, Pavel Tesař, Simona Vrbická, Libor Bouček, Tereza Chudobová, Pavel Šrom, Pavel Rímský, Lumír Olšovský, Filip Švarc, Jiří Hromada, Zdeněk Mahdal 

Věra 68

Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. 

Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. 

Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. 

Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny.

Režie: Olga Sommerová

Hrají: Věra Čáslavská, Václav Havel, Radka Čápová, Radka Čáslavská, Marie Ježková, Bohumil Planka, Jan Potměšil, Martin Vačkář, Dana Zátopková

Lov lososů v Jemenu

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu.

Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali.

Režie: Lasse Hallström

Hrají: Ewan McGregor, Emily Blunt, Amr Waked

Trainspotting

Hrdina kultovního románu Irvina Welshe i jeho stejně úspěšné filmové adaptace Mark Renton (Ewan McGregor) je vlastní volbou feťák a heroinu holduje i skupina jeho "přátel": Spud, Sick Boy, Tommy a sociopat Begbie. Ať už je jejich revolta proti hodnotám měšťácké společnosti jakkoli podivná a sebedestruktivní, užívají si ji naplno, aniž by si uvědomovali její nevyhnutelné konce. Pak se ale Renton rozhodne s heroinem skončit – dokáže mu ovšem "normální život" poskytnout stejné vzrušení jako pořádná dávka?

Režie: Danny Boyle (1996)

Hrají: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle 

Zdroj: Falcon, Asociace českých filmových klubů, HCE, Cinema Art 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře